Dřevo je možné obrábět velmi precizně

  Snad každý, kdo se v technice vyzná, má nějaký přehled o obráběcích technologiích. Ty jsou záležitostí především v oblasti kovů, neboť kovy je možné obrábět opravdu nejrůznějšími způsoby. O to méně se však myslí na obrábění a zpracování jiných materiálů, jako může být například dřevo. I tento materiál má své nástroje a stroje, které se používají k tomu, aby bylo možné dát polotovaru nějaký konečný tvar. S úspěchem se využívá například soustruh na dřevo, které umožní obrábět nejenom rotační součásti, ale také hranaté, které potřebují mít rotační tvar.

  soustruh

  Jednoduché a méně náročné než v případě kovu

  Výhodou těchto strojů je především to, že jsou finančně méně náročné než stroje určené pro zpracování kovových materiálů. Na druhou stranu si však člověk nemůže v této oblasti vybírat, tak jako by mohl v případě klasických universálních soustruhů určené pro všemožné kovy. Proto je zde myslet na určitý kompromis, který je nutné udělat, když chcete zařízené určené pro zpracování právě dřeva, nikoliv kovů.

  Proč dělat rozdíly mezi zpracování dřeva a kovů?

  • Na rozdíl od kovů je potřeba zcela jiných řezných rychlosti
  • Nástroje musí mít odlišnou geometrii
  • Tříska u kovů může být pravidelná, u obrábění stromů jen ztěžka

  stroj
  Právě proto je dobré myslet na to, že i nákup by měl být odlišný. Je to především potřeba orientovat se v samotném sortimentu, který vám může poskytnout zajímavé produkty, když se o nich něco dozvíte. Proto si určitě nechejte poradit, pokud budete mít o zařízení podobného rázu zájem. Bude to pro vás zajímavá zkušenost pracovat se zařízením, které je od těch klasických tolik odlišné. I samotná stavba totiž nemusí působit tak tuze, jako obvykle bývá ta v případě universálních soustruhů. I přesto je však možné s těmito zařízeními dosahovat opravdu zajímavých a příznivých výsledků, a to i při náročných požadavcích na jakost povrchu.