Dřevo je možné obrábět velmi precizně

.

Snad každý, kdo se v technice vyzná, má nějaký přehled o obráběcích technologiích. Ty jsou záležitostí především v oblasti kovů, neboť kovy je možné obrábět opravdu nejrůznějšími způsoby. O to méně se však myslí na obrábění a zpracování jiných materiálů, jako může být například dřevo. I tento materiál má své nástroje a stroje, které se používají k tomu, aby bylo možné dát polotovaru nějaký konečný tvar. S úspěchem se využívá například soustruh na dřevo, které umožní obrábět nejenom rotační součásti, ale také hranaté, které potřebují mít rotační tvar.

soustruh

Jednoduché a méně náročné než v případě kovu

Výhodou těchto strojů je především to, že jsou finančně méně náročné než stroje určené pro zpracování kovových materiálů. Na druhou stranu si však člověk nemůže v této oblasti vybírat, tak jako by mohl v případě klasických universálních soustruhů určené pro všemožné kovy. Proto je zde myslet na určitý kompromis, který je nutné udělat, když chcete zařízené určené pro zpracování právě dřeva, nikoliv kovů.

.

Proč dělat rozdíly mezi zpracování dřeva a kovů?

  • Na rozdíl od kovů je potřeba zcela jiných řezných rychlosti
  • Nástroje musí mít odlišnou geometrii
  • Tříska u kovů může být pravidelná, u obrábění stromů jen ztěžka

stroj
Právě proto je dobré myslet na to, že i nákup by měl být odlišný. Je to především potřeba orientovat se v samotném sortimentu, který vám může poskytnout zajímavé produkty, když se o nich něco dozvíte. Proto si určitě nechejte poradit, pokud budete mít o zařízení podobného rázu zájem. Bude to pro vás zajímavá zkušenost pracovat se zařízením, které je od těch klasických tolik odlišné. I samotná stavba totiž nemusí působit tak tuze, jako obvykle bývá ta v případě universálních soustruhů. I přesto je však možné s těmito zařízeními dosahovat opravdu zajímavých a příznivých výsledků, a to i při náročných požadavcích na jakost povrchu.

Ohodnoťte příspěvek
.