Máte rádi literaturu? A národní obrození? Nuda? Opruz? Pojďme se blíže seznámit s osobností, která rozhodně není nudná ani dost málo. Není to nikdo jiný než Karel Hynek Mácha. Karel Hynek Mácha je čelný představitel romantismu.
  Romantismus je umělecký a filozofický směr, který vzniká na přelomu 18. a 19. století. Jeho představitelé se inspirují v individuálním prožitku (ztrápenost duše), v historii a v exotických zemích.
  panorama hor
  Tento směr se rozvíjí v literatuře (G. G. Byron, W. Scott, A. Puškin), hudbě (H. Berlioz, A. Dvořák, B. Smetana), výtvarném umění (P. Delaroche) a také v architektuře, kdy vznikají imitace historických staveb či středověkých zřícenin (Janův hrad).
  Typickým představitelem romantismu v literatuře je anglický spisovatel a básník lord George Gordon Byron. Psal hlavně básnické eposy a povídky – Childe Haroldova pouť, Džaur, Manfréd, Don Juan.
  Byron svým dílem i svým rozporuplným životem inspiroval celou řadu umělců a spisovatelů. Např. A. Puškina, A. Mickiewicze a v neposlední řadě také našeho předního představitele romantismu Karla Hynka Máchu. Karel Hynek Mácha se narodil 18. listopadu 1810 a zemřel 6. listopadu 1836.
  zřícenina v noci

  Literární činnost

  Studoval piaristické gymnázium a od roku 1830 studoval filozofickou fakultu a později také práva. Na přednáškách se seznámil s českým národním obrozencem Josefem Jungmanem, který pochválil jeho báseň Svatý Ivan.
  První literární pokusy Máchy byly v Němčině, v roce 1930 začíná psát výhradně česky.
  Vrcholem Máchovy tvorby je lyrickoepická skladba Máj, která je považována za vrcholné dílo českého romantismu.
  Jedná se o osobní zpověď zločince, který zabil svého soka v lásce a zároveň svého otce (což ovšem nevěděl). Den před popravou přemýšlí nad svým životem a především nad svou láskou k dívce Jarmile. Nevnímá se jako zločince, ale jako oběť sobectví. Dílo je také oslavou krás přírody i krás České země. Sám Mácha se s hlavním hrdinou ztotožňuje.
  stirling castle
  Mácha je spojován hlavně s Májem. Není to spravedlivé, protože Mácha stihl během svého velmi krátkého života napsat poměrně hodně děl.
  Próza:Marinka, Cikán, Křivoklát. Inspiraci pro prózu čerpal v historii.
  Básně:Svatý Ivan, Abaelard a Heloíze, Cesta z Čech
  Během svého krátkého života si našel životní partnerku snoubenku Eleanoru Šomkovou, kterou oslovoval Lori a která se stala jeho múzou. S Lori zplodil chlapce Ludvíka, který bohužel jako malé dítě umírá.
  Vztah Lori a Máchy nebyl nejšťastnější, byl plný konfliktů a to i vinou Máchovy bouřlivé povahy. Přesto se měli kvůli narození chlapce vzít. Svatbu, která byla plánována na 8. 11. však překazila Máchova předčasná smrt 6. 11.


  Jak bude reklama vypadat?
  -
  Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
  Zobrazit formulář pro nákup