Proč jít na vysokou školu a jak ji vybrat?

  Nabídka vysokého školství je v naší zemi přehršel. Můžete si vybírat mezi rozmanitou nabídkou oborů v různých odvětvích.

  Nejdůležitější je uvědomit si, co chceme v budoucnu dělat

  Spousta absolventů vysokých škol má problémy s nacházením kvalitních pracovních pozic nebo minimálně nepracují ve svém oboru. Pravděpodobně udělali chybu již před začátkem svého studia, vybrali si obor, který je nebaví. Proto je před podáním přihlášky důležité, uvědomit si, co mě v životě baví a čím bych se chtěl doopravdy živit.

  Když jste přesvědčeni, že vás něco určitě baví, nebojte se a zkuste se na tento obor přihlásit, i když je ve statistikách nepřijetí na nejvyšších pozicích. Dále se podívejte na to, jestli nejsou v nabídce ještě nějaké další příbuzné a méně známé obory, které by vás také mohly zaujmout. Je vhodné se trochu probrat tím, co školy nabízí a nemyslet si, že existují jen dobře placená povolání, jako je lékař nebo právník. Spousta oborů také nabízí praxi přímo při studiu, což by pro vás mohlo být velké plus při hledání budoucí práce.

  Příprava na přijímačky je nejdůležitější, výhodou mohou být společné testy

  V posledních letech jsou ve vysokém školství trendem společné přijímací zkoušky. Nicméně tyto společné testy obecných předpokladů studentů ke studiu mohou být velmi ošemetné. Každá škola má totiž svůj systém, který nastaven jiným způsobem. Někde stačí vykonat jenom společný test pro všechny obory, někde chtějí společný test i oborovou zkoušku.

  Je dobré si zjistit, co jednotlivé školy vyžadují a nepodávat si hodně přihlášek na různé školy. Jelikož má každá škola jiné požadavky, mohli byste být z množství různých typů testů zmatení a nedostali byste tak nikam. Vyberte si jednu až dvě školy, kam byste se chtěli hlásit a intenzivně se věnujte přípravě k přijímačkám. Pokud budete dělat například jen jeden nebo dva typy přijímaček, vaše příprava bude kvalitnější a tím i výsledný efekt bude kladný. Pokud vám společné testy předpokladů půjdou, můžete se dostat téměř na jakýkoliv obor, bez jeho hlubších znalostí.

  Rozhodujte vždy podle sebe a podle toho, po čem toužíte. Pokud cítíte, že vysokou školu nepotřebujete, tak tam nechoďte. Ušetříte tak spoustu promarněného času, který byste strávili děláním něčeho, co vás nenaplňuje. Na druhou stranu pokud už nějakou dobu pracujete a vysoká škola by se vám hodila, neváhejte a podejte si přihlášku třeba na dálkové studium. Vysoká škola může být pro vás přínosem a vy pro ni. Nezapomínejte, že na studium vysoké školy není nikdy pozdě.