Byli jste někdy svědky autonehody? Stalo se vám někdy, že jste ji způsobili, případně že jste byli její obětí? Byl při ní někdo zraněn? Jak jste postupovali, pokud jste někdy měli ten traumatický zážitek, a zjistili jste, že je někdo při dopravní nehodě zraněn? Uměli jste si poradit? Umíte zkontrolovat základní životní funkce, když je oběť nehody v bezvědomí? Víte, ja zacházet s tělem oběti, když je zraněná? Co máte zkontrolovat jako první?
· Většina Čechů se bojí, že svou pomocí mohou spíše uškodit
Pravda je taková, že jsme všichni na základní škole chodili do zdravotního kroužku. Nejspíš si umíme uvědomit, jak někomu obvázat nohu nebo ruku, či víme, jak použít šátek nebo zastavit malé krvácení. Ale co když jde třeba o zlomeninu? Co když je oběť autonehody stále uvězněná v automobilu? Co když oběť vážně krvácí a my neumíme přesně určit odkud? Co když je oběť v bezvědomí a my skutečně nevíme, jak může být zraněná? V tom případně je nejspíš lepší jenom okamžitě přivolat pomoc.
· Na co řidiči zapomínají?
Když dojde k autonehodě, lidé se většinou chovají zodpovědně a pomohou těm, kteří byli zranění. Ale cokdyž je zranění větší než jenom malé a dojde na otevřené rány nebo na zlomeniny? Jak se potom chovat v takovém případě? Češi se většinou od pomoci distancují, protože mají strach, že by zraněnému ještě více ublížili, neboť neví, jak s tělem, které je například v bezvědomí nebo příliš silně krvácí, zacházet či manipulovat. Češi však zapomínají, že mají nejprve zkontrolovat dýchání.
· Proč přihlížející raději nepomohou?
Většinou se lidé bojí, že když začnou pomáhat, přestanou být jenom svědkové, ale že budou zapleteni do vyšetřování nehody, z čehož mají lidé strach a většinou je považují za nepříjemné. Kromě toho mají lidé také strach, že se při manipulaci s těly, které jsou od krve, nakazí nejrůznějšími krví přenosnými chorobami.