Další vlna covidu – jak se před ní bránit?

  Prevence je jedna z nejdůležitějších částí průběhu každé nemoci a u epidemií či pandemií to platí dvojnásob. Čím větší míra prevence a její pečlivější dodržování, tím větší naděje, že se bude zasažené oblast nemocí postupně zmenšovat. Účinnou prevencí, která ale není stoprocentní, je očkování. Pokud se z nějakého důvodu očkovat nechcete, či chcete udělat ještě něco navíc, podívejte se, co můžete dělat pro to, abyste zvýšili prevenci před nákazou koronavirem.

  koronavirus

  Mytí rukou

  Pečlivé mytí rukou je základ, a měl by být pro nás základ i mimo období pandemie. Hygiena je totiž prevencí před většinou přenosných chorob. Před každým jídlem si umyjte ruce a stejně tak pokaždé, pokud se vrátíte z míst, kde jste sahali na místa, kde sahá vícero lidí, například kliky nebo tyče v městské hromadné dopravě. Ruce si myjte nejlépe dezinfekčním mýdlem a tak, abyste nevynechali žádný záhyb, tedy včetně hřbetů rukou, meziprstí a zápěstí.

  Dezinfekce

  Dezinfekci máme všichni tak nějak už s nákazou koronavirem spojenou. Určitě si všichni vzpomeneme na začátek pandemie, kdy jich byl velký nedostatek. To nás nyní trápit nemusí, lékárny a jiné obchodní řetězce jsou dobře zásobeny. Vybírejte si ale takovou dezinfekci, která je určena na hubení virů, nejlépe přímo na covid-19. Antibakteriální dezinfekce vám moc v boji proti tomuto viru moc nepomůžou. Ruce si dezinfikujte často, pokud je šance, že na nich ulpěla nějaká nečistota. Nezapomeňte používat také krém na ruce, jelikož dezinfekce vysušuje kůži kvůli obsahu alkoholu.

  antigenní testy

  Respirátory

  Pozvolna to vypadá, že se budu vracet povinné nošení respirátorů. Respirátor slouží především jako prevence vůči ostatním. Pokud se vám stane, že jste nakažení, respirátorem zamezíte tomu, abyste šířili nákazu kolem sebe. Nebuďme bezohlední a chraňme tedy své spoluobčany. Respirátory si pravidelně měníme, neberte si příklad z těch, kterým vystačí jeden respirátor třeba týden.

  Antigenní testy

  Pokud máte pocit, že můžete být nakažení coronavirem – tedy, máte příznaky nebo víte, že jste se dostali do kontaktu s někým, u koho se ukázalo, že byl pozitivní při testování, oslovte lékaře, zda by vám vypsal žádanku na testování. Nejjednodušší způsob, jak si ověřit, zda jste nakažení, je použít domácí antigenní test.