Zábava s kolotočem pro křečka

  Jakého křečka si vybrat? Ve zverimexech a mezi chovateli v Česku se vyskytují zpravidla tři druhy:
  Džungarský– doporučuje se i dětem nebo začátečníkům, neboť je velmi přátelský a hravý a dobře se snese s ostatními ve větším počtu.
  Zlatý (syrský)– patří k nejrozšířenějším a poměrně dobře si ho můžete ochočit. Nelze jej ovšem chovat ve skupinách, pouze maximálně v párech, nejlépe samostatně. Samičky bývají poměrně nedůtklivé až agresivní.
  Roborovského– je nesmírně plachý a ochočit se jej nepodaří. Bude se před lidmi ukrývat do bezpečí a rozhodně k vám nepojme žádnou důvěru. Málokdy jej také uvidíte na nějaké hračce či atrakci, např. na kolotoči pro křečka.
  svačinka pro křečka

  Klec nebo terárium

  Zda zvolíte klícku nebo terárium, je v zásadě jedno, zvířátka nemají přehnané nároky na prostor a pro jeden pár křečků postačí skleněné uzavřené terárium s průduchy o velikosti 30 x 50 cm.
  Základem vybavení příbytku je podestýlka, nejlépe ve formě bezprašných hoblin. Křečci si zvolí místo pro toaletu buď jedno, nebo dvě, většinou v rozích, nezapomínejte záchodek pravidelně vybírat, ale nepoužívejte k čištění chemikálie. Dále budete potřebovat napáječku a zároveň i misku s vodou a keramickou misku na potravu, která se nedá rozkousat (takže ne z plastu nebo ze dřeva).
  V boxu by neměl chybět úkryt – domeček a také nějaké rozptýlení, což mohou být různé prolézačky, kolotoče, schůdky, stožáry, mosty atp.
  křeček v bedýnce

  Velcí jedlíci

  Velice zábavné je tyto drobné tvory pozorovat. Jsou na pohled velmi elegantní, ale když si začnou cpát do laloků ve tvářích potravu, tak jsou k popukání. Tyto kapsy, odborně nazývané jako „torby“, zvířata roztáhnou až ke svému pasu a vejde se do nich tolik jídla, které odpovídá objemu téměř poloviny jejich těla. Zásobárna na horší časy je pro křečka typická a díky tomu mají také někdy sklon k přibírání na váze. V takovém případě jim odebírejte z krmné směsi tučná semena slunečnic a nahraďte je ovocem. Součástí směsí bývají obiloviny – oves, pšenice, kukuřice, proso, ale i ořechy, slunečnicová a dýňová semena. Můžeme jim dávat občas i syrovou zeleninu a pampeliškové listy.