Jak voláte na své mizející úspory Vy?

  Je jen málo lidí, kteří jsou šťastní, když zjistí, že obsah jejich peněženky je pryč. Když konečně všechno utratí a jsou oproštěni od toho věčného břemene, které s sebou nese vlastnictví majetku. Taková ale většina z nás není a tak děláme, co můžeme, aby nám peníze neutekli tak rychle, nebo možná neděláme vůbec nic. Přirozená vlastnost peněz je, že kolují. Přecházejí z jedné ruky do druhé a za jednu bankovku toho tak nakoupíte opravdu mnoho.

  černoch s pokladničkou

  Je to pořád jedna bankovka, ale utratit se dá mnohokrát.

  Když peníze nekolují, jelikož lidi nenakupují, je to jako když se stane na autodráze nehoda, která blokuje průjezdnost, až se to nakonec zastaví všechno. Peníze se nikdy nezastaví, ale může docházet k problémům s jejich prouděním, to všichni dobře známe. Zvláštně bolestně si uvědomujeme, když odcházejí, ale přitom žádné nové nepřicházejí.

  Kreditka nebo peněženka

  Způsobů jak si hlídat útratu je mnoho, ale pro teď si popíšeme rozdíly těchto dvou. Nosit kreditku je velice pohodlné, žádná hotovost, kterou byste mohli ztratit, když ztratíte kreditku, tak jí zablokujete a obnovíte a peníze zůstanou, ztratíte-li hotovost, je ztracena navždy. Kreditka je navíc tak úžasně pohodlná, že stačí přiložit, nemusíte se hrabat v drobných, ani rovnat papírky, stačí přiložit a je zaplaceno, pokud je to něco většího tak jen naťukáte pár čísílek. Netrvá to dlouho, nepotřebujete peněženku a to je prostě celkově pohodlnější.
  peněženka bez peněz
  Ale… Má to jedno nebo dvě velká „ale“. Největším problémem tohoto systému je fakt, že když utrácíte, nevidíte, jak Vám mizí peníze. Máte spolehlivou kartičku, která to vždycky vyřídí, ale nemáte většinou úplně přesný přehled o tom, kolik jste utratili.

  Dokud na Vás vstřícně pípá, je to v pořádku, ale může se stát, že to nerozvážně přeženete a zjistíte, že je utraceno více, než byste čekali. V peněžence máte většinou jasný přehled minimálně o zůstatku. Když se platí hotově, je většinou větší zdrženlivost, jelikož dáváte své peníze z ruky, není to, jako když přikládáte kouzelnou kartičku.

  Vztah k penězům může mít každý z nás jiný, ale jedno je jisté, to co nás spojuje je fakt, že máme jen určité množství peněz a občas musíme přemýšlet, jestli si něco koupit, nebo ne.