Nápady na dlouhé zimní večery s dětmi

  1. Máte doma nevyužitý stůl nebo velkou dřevěnou desku? Pořiďte si puzzle s velkým počtem dílků (alespoň 1500) a máte o zábavu postaráno hned na několik večerů. Uvidíte, že se brzy zapojí všichni členové rodiny. A až tuto výzvu pokoříte, můžete si výsledek zarámovat a pověsit jako obraz třeba v dětském pokoji.
  kousky skládačky
  2. Už jste zaznamenali současný fenomén s tajuplným názvem hygge? Ne? Tak, vězte, že se jedná o vskutku příjemnou záležitost! Uvařte si s dětmi čaj, zapalte v obyváku svíčky, zachumlejte se do měkoučkých dek a jen tak si povídejte nebo čtěte. Můžete předčítat dětem nahlas (nebo ony Vám). V případě, že už jsou děti větší, sáhnete spíš každý po vlastní četbě.

  3. Naprostou klasikou jsou stolní hry. Zima je ideálním časem pro nákup nové hry. Zainvestujte do nějaké kvalitní hry, která je spíše než na náhodě založená na hráčské strategii. Taková hra Vás jako dospělého bude totiž víc bavit, než jen nudné házení kostkou a děti budou rozvíjet své myšlení.
  sýkorka na krmítku
  4. Máte chuť na něco dobrého? Proč se tedy nepustit s dětmi do vaření či pečení? Děti velmi rády pomáhají v kuchyni. Obrňte se trpělivostí a počítejte s pravděpodobným nepořádkem v kuchyni, ale výsledek za to stojí. Celá rodina si ráda pochutná třeba na doma pečených sušenkách a domácím pečeném čaji. A hlavně děti vybavujete potřebnými dovednostmi do budoucna.

  5. Pokud je venku hezky, je samozřejmě možné jít na procházku i za tmy, ale upřímně řečeno, málokdy se nám chce a málokdy to jde. Což takhle vyrazit do bazénu? Koupat se můžete jak s miminky, tak předškoláky i většími dětmi. Pobytem ve vodě se příjemně unavíte a za odměnu se můžete zrelaxovat třeba ve vířivce, která bývá součástí většiny plaveckých areálů.

  6. Už jste si doma zkoušeli udělat někdy tzv. černou hodinku? Je to jednoduché, po setmění prostě nerozsvítíte. Sesedne se celá rodina v jedné místnosti a bude si vyprávět. A co se bude povídat? Nejjednodušší je začít tím, co jste během dne zažili. Pak mohou na řadu přijít příběhy vymyšlené. Zkuste si s dětmi vyprávět pohádky nebo jednu společně vymyslete.
  svíčka u knihy
  7. Dáváte přednost kreativním činnostem? Naučte děti novým dovednostem. Synové mohou s tatínky vyrobit třeba jednoduché krmítko pro ptáčky a dcery se s maminkou pustí do přípravy budoucího obsahu krmítka. Upřednostňujete ruční práce? Pak se tedy s dětmi pusťte do pletení, háčkování, šítí, quillingu nebo třeba do výroby loutkového divadla. Možností je zkrátka mnoho. Zkuste se dětí zeptat, co by je zajímalo a bavilo.