Triky zaměřené na nočníky

  Každý rodič by si přál, aby se jeho dítě naučilo všem dovednostem – co nejdříve a aby jejich průběh byl naprosto jednoduchý. Existují výjimečné případy, kdy tomu tak je, ovšem raději se připravte na to, že vše, co se budete snažit vaše dítě v jeho dětství naučit, bude vyžadovat vaši trpělivost a chvíli času.
  Jinak to není ani při samotném učení vašeho dítěte na nočník, to však ještě neznamená, že musíte předem panikařit.
  batole s medvědem

  Seznámení s novou činností

  Když už jste se rozhodli, že nastal čas vaše dítě obeznámit s přirozenou činností, jakou je chození na nočník, musíte ho s ním pomalu seznámit a připravit na to, že se stane tato nová aktivita jeho každodenní záležitostí. V případě, že ho sabotuje tak, jak to jen jde, pravděpodobně potřebuje více času na to, aby ho přijalo.
  Jestli však pozorujete úspěchy nebo alespoň snahu vašeho drobečka k tomu, pochopit to, co po něm požadujete, využijte několik triků k tomu, jak mu pomoci.
  dítě v kýbli
  1. Výběr nočníku– ten musí být každopádně už od pohledu lákavý a hravý. Dítěti má přinášet radost sedět na něčem, co bude sloužit i k účelové činnosti.
  2. Soustředění– to je největší problém, který nutí dítě odbíhat pryč nebo na něm vůbec nesedět. Naučte ho soustředit se na to, co na něm má dělat. Pomoci si můžete i tématickou knížkou, která má dětem pomoci lépe pochopit to, co po nich požadujete.
  3. Vychytejte správný moment– rovněž důležitý okamžik, který přináší očekávané výsledky. Zpočátku zkuste vaši ratolest posazovat každou hodinu, ať přibližně uvidíte, v jakých intervalech má potřebu chodit na WC. Pokud však pije větší množství tekutin, buďte více obezřetní.
  4. Pořád po ruce– ve chvíli, kdy si dítě začne samo říkat na nočník, musíte ho mít vždy po ruce. Malé děti ještě neumí zadržet jejich potřebu tak dobře jako dospělí, proto se stává, že v momentě, kdy si o ni řeknou, automaticky ji udělají.
  toaletní kartáč

  5. Učení bez plenky– abyste se mohli lépe připravit na situaci, kdy se bude blížit potřeba, musíte vašemu dítěti odebrat plenku, díky čemu ho zbavíte pocitu komfortu a tepla. Nemusí to být na celý den, bohatě postačí v začátcích učení – několik hodin dopoledne a odpoledne.
  6. Léto je nejlepším časem začít– staré známé pravidlo tvrdí, že letní období je ideálním časem na to, zbavit se dosavadního nošení plenek. A není žádnou náhodou, že tomu tak i je, protože počet úspěchů a šikovných dětí, které se to naučily, pořád přibývá.